

Ulv, ulv roper Dagbladet. - 14:44 - 15.12.2010 Av: Sverre Paaske
Moroklumpen, Steinar Madsen avdelingsoverlege i Legemiddelverket, er med på Dagbladets stunt mot naturmidler. Hele forsiden av Dagbladet skriver at Legemiddelverket advarer mot farlige naturmidler og at det bløffes om naturmidler. For noen uker siden så hadde det samme Dagbladet to eller tre hovedoppslag om fortreffeligheten av enkelte naturmidlers positive innvirkning på vår helse. Jeg skriver vår helse, din og min. Neste oppslag i Dagbladet blir vel kanskje titusenvis blir syke og dør på grunn av medisinbruk, godkjent av Legemiddelverket, og feilbehandling. Det blir interessant hva Steinar Madsen sier da.
Jeg er enig med Turid Backer i Bransjerådet for naturmidler at det er mye grums og litt på kanten helsepåstander i mye av det som selges, spesielt om produktene er ren bløff. Men hva med de produkter som beviselig har en positiv effekt, men det kan man ikke fortelle om. Det er forbudt. Samfunnet vil med et ”overregelverk” beskytte oss mot fakta om naturmidler, mat og annet som faktisk tusenvis av mennesker får gode helsegevinster av.
For et snaut år siden ble en meget dyktig fagmann innen naturmedisin, Frede Damgaard, dømt for å anbefale nypepulver, og en annen leverandør fikk beskjed om at blåbær var klassifisert som legemiddel og ble forbudt. Selvfølgelig hadde selger av dette blåbærproduktet tatt i litt i sine helsepåstander, men var disse helsepåstandene feilaktige? Eller foreligger det et opplysningsforbud om at mat er sunt og trygt.
Det sitter en liten kineser fengslet et sted i Kina. Han er nå enda mer berømt og anerkjent i vesten for å ha meninger og kunnskap enn for to år siden. Men hans meninger passer ikke i Kina. Der er de forbudt, men er meningene hans uriktige, farlige og upassende?
Er ytringsfriheten fratatt de av oss som har glede av et naturmiddel og har en positiv glede av dette?
Vitenskap er ofte tilpasningsdyktig om det gjelder den farmasøytiske industri eller mat og naturmidler. Leger og forskere er noen underlige skruer. Naturmedisinmenn og naturleger er også underlige, men de kan være morsomme og fulle av entusiasme og overraskelser. Homeopater er sære, men de er ikke å spøke med. De kan sin lekse, og seriøse er de fleste til det ytterligste og noen kanskje litt for ytterligående. Biopater og alle som slutter med t er, og alle som sysler med komplementær medisin er en homogen masse av nysgjerrige, mange kompetente, men å favne hele bredden i det vitenskapelige er ikke alltid like nøye fundert. De vet at mye av det som finnes av kosttilskudd er vitenskapelig fundert. Det er produkter fra den evige sanne vitenskap, naturen.
Kosttilskudd er noe underlige greier. Leger, forskere og vitenskapsmenn, vitenskap basert på mennesker, science, er ikke alltid like begeistret for den vitenskap som er basert på naturen. De er mer interessert i hva som kan vitenskapelig dokumenteres ut fra sine menneskelige premisser. Enda de vet at det finnes i dag, og har alltid gjort det, både sann og falsk vitenskap.
Det som var sann vitenskap i går er falsk og ikke riktig i dag. Det har alltid vært sånn.
Naturen, den sanne vitenskaps vugge har ikke forandret seg siden dagenes begynnelse. All god medisin, behandling og årsakssammenhenger ligger i denne vitenskapen. Naturen. Naturen fant det opp først. Og siden så ble mye skuslet med av menneskelig uvitenhet, falsk vitenskap, og så dukket det opp det ene verket etter det andre.
Mattilsynet, helsetilsynet, Statens legemiddelverk, kontrollverk med utallige ulvehoder og interesser. Uvitende politikere og nedsetting av raskt arbeidende komiteer med null kompetanse på helse og natur, men med en fantastisk evne til å ”mekke” bil på fritiden. Fritid ble det jo nok av. Jeg vil jo bare peke litt i all beskjedenhet på den fantastiske Syse rapporten. Og rapporter både før og etter. Morsom lesing for friske mennesker, men tragisk for de litt mindre friske. Og nå kommer snart ”bæreposen” med nei-er og fy-er dirigert fra EU. Lobbyistene fra sære interesser, spesielt de som bare synes at legemidler er bra for oss, har gjort en bra jobb der, selv om de fleste dør av feilbehandlinger og legemidler, mens det nesten er fraværende statistikker på dette av mat og naturmidler.
Din og min helse blir styrt av et ensidig regelverk, men det er vel vi som er ansvarlig for egen helse eller vil vi overgi oss helt. - Ja takk begge deler, mener jeg. Jeg vil vurdere, bestemme selv hvilket legemiddel, kosttilskudd eller mat jeg vil bruke.
Kosttilskudd i sine forkjellige klesdrakter og leverandører med sine agendaer er jo også noe for enhver smak. Det kunne sikkert vært skrevet en stor bok om akkurat dette. Kosttilskudd skaper visst alltid debatt og det ofte med rette. De fleste kosttilskudd kommer fra det vitenskapelige miljøet, naturen. Men når dette vitenskapelige faktum ofte bestrides av den menneskelige vitenskap så oppstår det pussige og ikke minst uheldige situasjoner.
Nesten hele bransjen fra Leger til hekser er enige om en ting. Omega 3 er bra for din helse. Men kjøp helst fra et apotek og støtt den farmasøytiske industri og deres forskning. Dette er vel den offentlige holdningen, men får du de beste produkter der da? Jeg bare lurer og du kan spørre.
Vitaminer er bra, men det du trenger får du i deg i maten du spiser, er den offentlige holdning og lov. Hvilken mat? Hva spiser jeg da? Og hva er det i den maten?
Mineraler er bra, det får du også i deg i maten du spiser? - Ja, men kjære Dem doktor og ernæringsfysiolog, hørte de ikke etter hva jeg sa??
Kosttilskudd, ja det er noe rare greier. Virker de, så blir de forbudt å selge. Du kan altså ikke innta et kosttilskudd som virker, for det har den menneskelige vitenskapelige ekspertise sagt og politikerne vedtatt. Det finnes ikke noen dokumentasjon på at dette virker i disses viteskapelige agenda. Men hva med naturens vitenskap. Vil ikke den veie tyngre. Naturens vitenskap har aldri blitt beskyldt for juks og falskhet, men det har menneskers vitenskap vært utsatt for til stadighet. Og jeg vet ikke hvor mange tusen revurderinger denne har vært igjennom.
Men hva med det lille naturlige kosttilskudd som i århundrer har lindret plager av ymse slag? I vår moderne tid er dette naturlige blitt farlig av det offentlige. Og vi må beskyttes i politikkens og uvitenhetens navn.
Men hei, er dette i menneskenes interesse? Det er jo meg og deg det gjelder. Det er vår helse som vanskeliggjøres og tukles med. Det statelige kompliseringsspøkelse.
Det er også helsegevinst i alt fra skolemedisin til den ytterliggående alternative medisin. Det finnes utmerkede medisiner og behandlingsformer som gir helsegevinst, men vi vil ikke la noen bestemme hva som er bra for deg eller meg.
Så kjære Dagbladet, Overlege Steinar Madsen i Legemiddelverket, Mattilsynet og andre:
Ja, det bløffes en del om naturmidler, og mye som selges er tull, men er det farlig? Det brukes dessverre en del medisinske påstander som ikke er tillatt, men er de uriktige?
Det er i grunnen rart at ikke disse to vitenskaper slår seg sammen og virkelig går inn for å forske ut produkter som virker, og helst uten for mye bivirkninger.
Men det er sant, jeg holdt på å glemme… - naturen og maten kan jo ikke patenteres!
Ja,ja jeg ønsker dere alle en god og bedre helse. Ikke minst en bedre livskvalitet.

![]() |
Chlorella Vulgaris - Supertilskudd som gjør deg friskere |
![]() |
Mer magnesium gir mindre risiko for diabetes type 2 |
![]() |
Økt livskvalitet ved bruk av urtegjær som støttebehandling under kreftbehandling |
![]() |
C-vitamin gir kraftig reduksjon av akutt hjertestans og død. |
![]() |
E-vitamin forebygger hukommelsestap ved søvnmangel |






















































